اهداف

آشنایی مختصر با مؤسسه تحصیلات عالی خواجه عبدالله انصاری(رح)

مؤسسه تحصیلات عالی خواجه عبدالله انصاری(رح) با اخذ مجوز از وزارت تحصیلات عالی جمهوری اسلامی افغانستان در سال 1389 فعالیت رسمی خود را در ولایت علم پرور هرات آغاز نمود.

این مؤسسه خوشبختانه در مدت فعالیت شش ساله خود توانسته است به صورت یک مرکز علمی موفق و پیشرو در عرصه آموزش تحصیلات عالی، جایگاه بلند مرتبه و ارزشمندی پیدا کند. اکنون این نهاد علمی در  ششمین سال فعالیت خود با جذب دانشجویان علاقه مند به تحصیل، یکی از مراکز علمی و آکادمیک معتبر در سطح کشور بوده و در ارزیابی های وزارت محترم تحصیلات عالی، در دو دوره جزء مؤسسات برتر تحصیلات عالی در بین مؤسسات تحصیلات عالی خصوصی شناخته شده است.

این مؤسسه با تلاش بی وقفه در مسیر بومی نمودن رشته های آموزشی از طریق بررسی و شناسایی نیازمندیهای ولایت هرات در مرحله اول و نیازمندیهای تمام کشور در مرحله دوم، با توجه به افزایش هر ساله تعداد دانشجویان، به کار خود ادامه می دهد.

اهداف

هدف اصلی موسسه تحصیلات عالی خواجه عبدالله انصاری (رح)، تربیت نیروی انسانی متخصص، متعهد و فعال در راستای نیازهای علمی و خدمات مسلکی در کشور است. بدین منظور، این مؤسسه با فراهم نمودن محیط علمی سالم و پویا و با استانداردهای لازم برای مشتاقان فراگیری دانش و علاقه مندان تحصیلات عالی، اهداف ذیل را دنبال می کند:

 • ارائه آموزش تخصصی و با کیفیت تحصیلات عالی در مؤسسه؛
 • پرورش و انکشاف استعدادهای دانشجویان در عرصه های نظری، علمی، آموزشی و پژوهشی؛
 • راه اندازی دوره های ماستری با فراهم سازی امکانات برتر و نیروی انسانی لازم.
 • ارتقای امکانات و ظرفیت های آموزشی و پژوهشی شامل کتابخانه، لابراتوارها، کافی نت ها و تدوین متون درسی در رشته های مختلف.
 • ارتقاء کیفی کدر علمی و اداری از طریق جذب استادانی با سطح علمی دکتری و فراهم نمودن زمینه بورسیه و ارتقای سطح علمی استادان ماستر به داکتر و ارتقای سطح علمی و مهارتی کارمندان.
 • بهبود مستمر و اصلاح تشکیلات و نظام اداری و ایجاد یک نظام اداری شفاف، کارا، مدرن و مؤثر در مؤسسه جهت بهره گیری مؤثر از امکانات و منابع ( انسانی، مالی، فیزیکی و …)؛
 • گسترش فعالیت های مؤسسه تحصیلات عالی خواجه عبدالله انصاری (رح) به سایر نقاط کشور، به ویژه نقاط محروم از مراکز تحصیلات عالی و نیز برقراری ارتباط با مراکز علمی و تحقیقاتی معتبر در کشور و سایر کشورها.
 • تلاش جهت تبدیل شدن مؤسسه به پوهنتون.
 • فراهم نمودن زمینه بورسیه محصلان و کدر سازی آنها برای آینده مؤسسه تحصیلات خواجه عبدالله انصاری (رح)

مؤسسه تحصیلات عالی خواجه عبدالله انصاری(رح) در حال حاضر دارای پنج دانشکده (پوهنحی) می باشد:

 • دانشکده حقوق؛ با دیپارتمنت های (حقوق جزا و علوم جنایی)، (قضا و حارنوالی) و (حقوق خصوصی).
 • دانشکده علوم سیاسی؛ با دیپارتمنت های (روابط بین الملل) و (اندیشه سیاسی).
 • دانشکده کامپیوترساینس؛ با دیپارتمنت های (مهندسی نرم افزار)، (مهندسی دیتابیس و مدیریت اطلاعات) و (مهندسی شبکه و سیستم عامل).
 • دانشکده انجینیری؛ با دیپارتمنت (انجینیری سیول).
 • دانشکده علوم اجتماعی؛ با دیپارتمنتهای (اقتصاد) و (مدیریت).

نحوه پذیرش و ثبت نام دانشجو

علاقه مندان می توانند در مهلت های مقرر برای نام نویسی به بخش پذیرش این مؤسسه در شعبه مرکزی مراجعه و با ارائه مدارک مورد نیاز – که بعدا ذکر خواهد شد- نسبت به تکمیل نمودن فرمه های ثبت نام اقدام نمایند. این مؤسسه علاوه بر پذیرش دانشجو از طریق کانکور، هر ساله تعدادی دانشجو را با معرفی وزارت محترم تحصیلات عالی افغانستان نیز پذیرش می نماید.

امکانات و فضای آموزشی

مؤسسه تحصیلات عالی خواجه عبدالله انصاری(رح) از امکانات و فضای آموزشی مناسب و معیاری برخوردار است. این مؤسسه جهت برآورده کردن اهداف و مقاصد کلان آموزشی خود ساختمانهای مجهز (ساختمان آموزشی و اداری و یک لیلیه) در موقعیت مناسب و مرکزی شهر، صنف ها و واحدهای اداری مجهز و استندرد، لابراتوار، کتابخانه مناسب، کافی نت با انترنت رایگان، امکانات و وسایل گرمایشی و سرمایشی مناسب، پارک امن وسایط نقلیه را برای محصلان عزیز فراهم کرده است.

سیستم آموزشی

سیستم آموزشی مؤسسه تحصیلات عالی خواجه عبدالله انصاری(رح) براساس معیارهای مدرن آموزشی و در چارچوب سیستم کردیت عیار شده است که معتبرترین سیستم شناخته شده آکادمیک در جهان است. نصاب درسی و مفردات درسی رشته های تحصیلی این مؤسسه براساس الگوی دانشگاه های معتبر دنیا و حتی الامکان همسو با نصاب درسی جدید دانشگاههای دولتی افغانستان تنظیم شده است.

اساتید و کدر علمی

یکی از امتیازات مؤسسه تحصیلات عالی خواجه عبدالله انصاری(رح) برخوردار بودن از کدر علمی جوان و تمام وقت در سطح علمی داکتری و ماستری و دارای تجربیات درخشان در عرصه آموزش، پژوهش و تحقیقات است. وجود کدر علمی توانمند باعث شده است که امروزه مؤسسه تحصیلات عالی خواجه عبدالله انصاری(رح) را با کدر علمی آن بشناسند. طبق اساسنامه مؤسسه، مسئولین و هیأت رهبری و همچنین ریاست های دانشکده ها، تحصیلات کمتر از ماستری ندارند.

مدارک لازم جهت ثبت نام و شمولیت:

 • تکمیل فرم ثبت نام؛
 • اصل و کاپی رنگی تذکره تابعیت افغانستان؛
 • سند فراغت صنف 12 یا نمرات 3 ساله تایید شده؛
 • فارغان انستیتوت ها طبق لایحه وزارت تحصیلات عالی؛
 • 8 قطعه عکس 4*3؛
 • پرداخت هزینه ثبت نام و شمولیت در کانکور؛
 •  کسب نمره قبولی در کانکور اختصاصی مؤسسه.

طبق ماده سی و سوم مقرره مؤسسات تحصیلات عالی خصوصی، در ختم هر دوره تحصیلی برای فارغان دیپلوم داده می شود که از طرف وزارت تحصیلات عالی تصدیق می گردد و  مانند دیپلوم مؤسسات تحصیلات عالی دولتی مدار اعتبار است.

ثبت نام و شمولیت در کانکور: 2500

مؤسسه تحصیلات عالی خواجه عبدالله انصاری (رح) با داشتن اساتید برتر در مقطع دکترا و ماستری تخفیف های ذیل را اعمال می نماید.

 1. انجینیری اصل فیس 30000 بعد از تخفیف 21000
 2. اقتصاد اصل فیس 19850 بعد از تخفیف 15000
 3. حقوق اصل فیس 19850 بعد از تخفیف 15000
 4. علوم سیاسی اصل فیس 19850 بعد از تخفیف 15000
 5. کامپیوتر ساینس اصل فیس 25000 بعد از تخفیف 20000
 6. مدیریت اصل فیس 19850 بعد از تخفیف 15000

نوت: برای قشر اناث در تمام رشته ها علاوه بر تخفیف عمومی 2000 افغانی دیگر نیز تخفیف داده می شود.

شماره های تماس: 0787890100 – 040230526 

آدرس: هرات، سرک ولایت، چهار راهی آمریت، خیابان نوایی،مؤسسه تحصیلات عالی خواجه عبدالله انصاری (رح)

سایت: www.ansari.edu.af

ایمیل آدرس: kh.ab.ansari@gmail.com